Daha önceden paylaştığımız Yılanların Şahı: Şahmeran Efsanesi yazısındaki başrolümüz Şahmeran’a benzer bir karakter olan Medusa hikayesini sizler için araştırıp derledik. Aslında pek çoğumuz tarafından yanlış bilinen öyküsünü bir de bizden okuyun. Keyifli okumalar.

Deniz tanrılarından Phorkus ve Keto’nun üç kızından en küçüğü olan Medusa’yı diğer kardeşlerinden ayıran en büyük özelliği ölümsüz ve tanrıları kıskandıracak bir güzelliğe sahip olması idi. Medusa hayatını tanrılara adamış bir karakter olarak anılmaktadır.

Tanrıların tanrısı olan Zeus’un kızı olan zekâ tanrıçası Athena’ya bağlılığı herkes tarafından bilinen Medusa ona hizmet etmek için Athena’ya ait bir tapınakta yaşıyordu. Zamanında yaşayan herkes Medusa’ya baktığı zaman güzelliği karşısında büyülenirdi. Öyle ki ta uzak diyarlardan sırf Medusa’nın güzelliğini görmek için günlerce yola düşüp Athena’nın tapınağını ziyaret edermiş. Fakat Medusa büyük bir bağlılık duyduğu Athena’ya karşı olan saygısından hiçbir erkekle birlikte olmamış, hayatını bir rahibe olarak geçirmiştir.

Tecavüze ve haksızlığa uğraması.

Bahsettiğimiz gibi Medusa o kadar güzel bir kadınmış ki bir kere bakan dönüp tekrar bakıyormuş Medusa’ya. Güneşten parlak sarı saçları, kırmızı güllerden daha da kırmızı olan dudakları ve Ege Denizi’nden daha yeşil gözlere sahip olan Medusa’ya bakıp da etkilenmemek elde değildi. Özellikle saçları ile nam salmış Medusa bir gün deniz kenarında yürürken Denizler Tanrısı Poseidon ile karşılaşır. Poseidon o kadar çok etkilenir ki Medusa’dan ilk görüşte aşık olur. Poseidon birçok sefer birlikte olmak istediğini Medusa’ya iletir. Fakat dediğimiz gibi Medusa, Athena’ya olan saygısından hiçbir erkekle birlikte olmak istemez. Birçok kez reddedilmeyi sindiremeyen Poseidon bir gün gözleri dönmüş bir şekilde Medusa’ya zorla sahip olmaya çalışır. Medusa kaçmaya çalışır ve kendisini Athena’nın tapınağına atar. Tanrılardan yardım istemek için girdiği bu tapınakta kimseyi bulamaz. Ve Poseidon tarafından burada tecavüze uğrar. Bir süre sonra tapınağa gelen Athena olaylar karşısında öfkelenir ve sinirlenir. Günümüzde de karşılaştığımız gibi tecavüzü işleyen kişiyi değil de tecavüze uğrayan kişiyi cezalandırır. Büyük bir bağlılık duyduğu Athena tarafından lanetlenen Medusa sahip olduğu güzelliği kaybeder. O ihtişamlı saçlarının her bir teli korkunç yılanlara, o yemyeşil gözleri baktığını herkesi taşa çeviren bir büyüye dönüşür. Sadece lanetlemekle kalmayan Athena, Medusa’yı dünyanın en kuzeyindeki Hyperborea’ya sürgüne yollar.

Korkunç ölümü.

Medusa lanetlendiği günden sonra tek bir günü güzel geçmemiş hep acı çekmiştir. Diğer yandan Medusa’nın lanetlendiğini duyan büyük savaşçılar, Medusa’nın baktığını taşa çevirme laneti yüzünden kendi güçlerine güç katacağını düşünerek Medusa’nın kafasını kesmeye ve elde etmeye çalışır. Bir çok savaşçı tarafından ziyaret edilen Medusa, hepsini saniyeler içinde taşa çevirmişti. Bunca başarısız girişimden sonra tanrıların tanrısı olan Zeus’un yarı tanrı oğlu Perseus, Medusa’yı avlamaya karar verir. Diğer tanrılardan da destek alır Perseus. Ölüm tanrısı Hades tarafından görünmezlik miğferi, Hermes’den kanatlı sandaletler ve Athena tarafından bronz bir kalkan kuşanan Perseus yola çıkmıştır. Perseus mağara ulaştığında asla Medusa’nın gözlerine bakmaz, elindeki bronz kalkandan görünen yansımasına bakarak hareket eder. Bir süre sonra Medusa yenik düşer ve Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülür.

Medusa’nın Pegasus’u doğurması.

Poseidon tarafından tecavüze uğrayan Medusa hamile kalmıştır. Perseus tarafından kafası kesildiğinde Medusa’nın etrafa fışkıran kanlarından kanatlı bir at olan Pegasus (Pegasos) ile adı “altın kılıç” manasına gelen canavar Khrysaor doğar.

M.Ö. 8. yüzyılda yaşayan, Yunan didaktik şiirin babası olarak kabul gören Hesiodos bu doğumu şöyle anlatır;

Phorkys’le birleşen Keto Graiaları doğurdu…
Gorgoları da doğuran Keto’dur…
Sthenno, Euryale ve bahtsız Medusa…
Perseus kestiği zaman kafasını
Khrysaor’la Pegasos çıkıverdi kanından.
Biri Okeanos ‘un kaynaklarından doğduğu için,
öteki elinde altın kılıç tuttuğu için
almışlardı Pegasos’la Khrysaor adlarını.
Pegasos bırakıp davarlar anası toprağı
havalandı gitti ölümsüzlere doğru.
Zeus ‘un sarayında oturur şimdi
şimşekle yıldırım taşıyıp onun adına.

One thought on “Yılan Saçlı Kadın: Medusa Efsanesi”
  1. Yazılarınızı takip ediyorum. Umarım istediğiniz yere bir gün gelirsiniz.

Comments are closed.