Coin dünyasının en büyük coinleri arasında gösterilen XRP yani Ripple hakkında; 2020 Aralık ayında  Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açıldı. SEC sadece Ripple’a karşı dava açmayı düşünmüyor. Sadece Bitcoin ve Ethereum’u kripto para birimi olarak kabul eden SEC XRP’nin kripto para birimi olmadığını belirtti. XRP’yi kayıt dışı menkul kıymet olarak konumlandırdı.

XRP Nedir ?

Geleneksel finans sisteminin temel yapı taşı bankalar, çağımızda para transferlerini hayata geçirmek için yavaş ve eski sistemler kullanmaktadır. Özellikle global transferlerde kullanılacak olan SWIFT sistemi ilk sırada olmak üzere para transferleri çağımızda zaman alan ve yüksek işlem ücretlerine neden olan süreçlerle yürütülmektedir. Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırarak bütün dünyaya hızlı, ucuz ve adil bir çözüm üretmek isteyen Ripple, Blockchain tabanlı bir iletişim sözleşmesi olarak faaliyet göstermektedir.

Ripple ağının kriptopara birimi XRP’dir. Başlangıçta Ripple ismiyle piyasaya sürülen kripto para Ripple, 2018’de XRP ismi ve yeni logosuyla işlem görmeye başlamıştır. XRP, yaklaşık 4 saniye içinde ve çok düşük bir ücret karşılığında gönderilebilmektedir. Ancak Ripple ağını kullanan banka ve ödeme kuruluşları, işlemlerini XRP kriptopara birimi ile gerçekleştirmezler.

SEC Nedir?

SEC‘in Türkçe açılımı Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’dur. Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymetler ve borsaları denetleyen bir kuruluştur. Komisyon, federal menkul kıymet yasalarını uygulamak, menkul kıymet kurallarını önermek ve menkul kıymetler endüstrisini, ülkenin hisse senedi ve opsiyon borsalarını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektronik menkul kıymet piyasaları dahil olmak üzere diğer faaliyet ve kuruluşları düzenlemekten sorumludur. Merkezi Washington’da yer almaktadır. Türkiye’deki İMKB ile aynı görevi üstlenmektedir.

XRP ile SEC Arasındaki Dava Ne Zaman?

ABD Güney New York Bölge Mahkemesi, SEC ve Ripple Labs arasında görülecek davanın ön duruşma tarihi olarak 22 Şubat 2021‘i belirledi. SEC’in dava dilekçesine bakıldığında Ripple’ın kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’su Christian Larsen ve şirketin mevcut CEO’su Bradley Garlinghouse, şirketin işlerini finanse etmek için sermaye topladı. Dilekçede, Ripple’ın 2013 senesinden itibaren XRP olarak bilinen dijital varlıklarını SEC’deki ve dünyadaki yatırımcılara kayıt dışı satıp fon topladığı öne sürülmekle beraber Ripple’ın ayrıca, iş gücü ve piyasa yapıcılığı hizmetleri gibi nakit dışı bedeller karşılığında milyarlarca XRP dağıttığı iddia edildi.

Peki 22 Şubat’ta taraflar anlaşamaz ise ne olabilir?

Dava 2023’e Kadar Uzayabilir

Eğer çözüme ulaşılamazsa, vaka Ekim 2021’e kadar sürebilir. “Pozitif hareket” için bir son tarih belirlenir. Ancak, 2021’in sonlarına doğru özet bir karara varılabilir. Son aşamada, tüm taraflar arasında bir anlaşmaya varılmazsa ve kaybeden taraf yeni bir görüşme talep ederse Ripple davası 2023’e kadar uzatılabilir.

Not: Bu yazıyı derler iken İCRYPEX, Wikipedia, BtcTürk ve CoinKolik sitelerinden yararlanılmıştır.

Önceki yazıya dönmek için tıklayınız.