1- Uzay’da Canlılık Yoktur

Her gün onlarca araştırma sonucu uzay hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bundan yaklaşık 11 yıl önce Ay’ın karanlık tarafında yapılan araştırmalar sonucu ilk defa su bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde Ay’ın bu sefer karanlık tarafında Güneş gören tarafında su bulunduğu duyuruldu. Suyun bileşenlerine bakıldığı zaman oksijeni görmek mümkün oksijen günümüzde canlılık belirtisi olarak görülebilir. Bu araştırmalar sonucu uzayda yaşam vardır diyebiliriz. Ama geçtiğimiz günlerde Venüs’ün çevresinde yapılan araştırmalar sonucu atmosferinde Fosfin molekülü bulundu. Bilim insanları tarafından Fosfin kesinlikle bir yaşam belirtisi olarak görülmekte hatta Clara Sousa-Silva adlı genç bilim insanı Venüs’te bu molekülün bulunmasın çok önce şöyle demiştir. ‘Fosfin’i yer benzeri kayasal bir gezegende bulursak yaşamı bulduk demektir.’

Görüldüğü üzere uzayda yaşam belirtisi için birçok kanıt bulunmakta. Kesin bir dille ‘Uzayda yaşam yoktur!’ demek çok yanlış olur.

2- Çin Seddi Ay’dan Bile Görülebilir

Çin Seddi uzaydan bile görülebilecek kadar büyük ve ihtişamlı bir yapıdır. Tamamen yanlış bir bilgi daha. İnsan varlığının ortak malı olarak kabul edilen Uzay İstasyonundan gözlem yapan astronotlar (bunların arasında Çinli astronotlar da var) Çin Seddi’yi herhangi bir şekilde göremediklerini bildirmişlerdir. Şöyle bir durum vardır ki sadece Çin Seddi değil beşer yapıtı olan hiçbir şey aydan görülebilecek kadar devasa yapıda değildir. Uzaydan bakınca insanın elinin değip de görülebilen tek şey şehir ışıklarıdır.

3- Uzaya Gönderilen İlk Hayvan Maymundur

Bu yanlış bilgiye halk arasında sık sık rastlanmakta. Gerçekte uzaya gönderilen ilk hayvan türü meyve sineğidir. 1946 yılında Amerikan V2 roketinde beslenmesi için konulan bir miktar tahıl tohumu ile uzaya gönderilmiştir. Bu roket 100 kilometre olarak belirlenen uzay sınırı geçip Dünyadan yaklaşık 109 kilometre uzaklaşarak uzaya çıkmıştır. Bir süre uzayda kalan bu roket belirli bir süre uzayda kaldıktan sonra yer yüzüne inişe geçmiştir. Rokette bulunan Meyve Sinekleri sağ salim dünyaya geldikleri yazılmakta. Pek de sevilmeyen bir tür olduğunu düşünürsek yere indikten sonra birçok sineğin kaderini yaşadığını düşünmekteyim.

4- Işık Yılı Bir Zaman Birimidir

Her ne kadar isminde yıl geçse de ışık yılı bir uzaklık birimidir. Işık yılı demek bir ışığın engellere çarpmadan 1 yıl boyunca yol aldığı mesafedir. 1 ışık yılı yaklaşık olarak 9,5 trilyon kilometreye karşılık gelmektedir.

5- Kutup Yıldızı Hareket Etmez

Kutup yıldızı da her yıldız gibi hareket eder fakat bir insanın bunu çıplak gözle algılayabilmesi için binlerce hatta yüzlerce yılın geçmiş olması gerek.

6- Güneş Sisteminde Sadece Satürn’ünün Halkası Vardır

Son yapılan araştırmalar sonucu Güneş sisteminde bulunan Uranüs, Neptün ve Jüpiter’in de halkası olduğu açıklanmıştır. Ancak bu gezegenlerin sahip oldukları halkalar Satürn’ününki gibi gösterişle ve belirgin olmadığından sadece kızılötesi teleskoplar ile görülebilir.

7- Uzaya Giden İlk İnsan Neil Armstrong’dur

Toplumda hiç de küçük görülmeyen bir kesim uzaya çıkan ilk insanı Armstrong sanmakta. Oysa ki Armstrong uzaya çıkan ilk insan değil, Aya ayak basan ilk insandır. Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan unvanını ondan çok önce Vostok uzay aracı ile uzaya çıkarak kazanmıştır.

Bu tür içerikler dikkatinizi çekiyor ise Tarihte Doğru Bilinen Yanlışlar yazımız ilginizi çekebilir.