1. ‘SÜLEYMAN BU DÜNYADAN ELİ BOŞ GİTMİŞTİR’

Dönemi boyunca Osmanlı İmparatorluğuna onlarca savaş galibiyeti kazandıran, imparatorluğun sınırlarını genişleten Kanuni Sultan Süleyman 72 yaşında çıkmış olduğu son savaş olan Zigetvar Kuşatmasında vefat etmiştir. Ölüm sebebi kaynaklarda dizanteri veya anjin benzeri bir hastalık olduğu yazılmakta. Ölmeden önce odadakilere dönüp ‘Ben ölünce bir elimi tabutun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.’ demiştir.

2. ‘ÖLÜMÜN TADI DUDAKLARIMDA’

35 yıllık yaşamına tam tamına 626 adet ölümsüz eser bırakan Wolfgang Amadeus Mozart ölüm sebebi tam olarak bilinmemekte. Fakat ölüm günü olan 4 Aralık akşamı durumu ağırlaşınca doktorunu yani Thomas Closset’i eve çağırdı. Yapılan müdahalelere rağmen ölen büyük bestekar ölmeden önce doktoruna dönüp ‘Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum.’ demiştir.

3. ‘BENİ SADECE BİR KİŞİ ANLADI, ODA YANLIŞ ANLADI’

Diyalektik mantığın kurucusu olan Hegel 1831 yılında yaşanan kolera salgınında nasibini alır ve 61 yaşında iken hastalığa yenik düşüp 14 Kasım 1831 yılında vefat etmiştir. Ölmeden önce söylemiş olduğu ‘Beni sadece bir kişi anladı, o da yanlış anladı’ sözü günümüzde halen esprili bir şekilde kullanılmakta.

4. ‘SİYAH IŞIK GÖRÜYORUM’

Fransız yazarların önde gelenlerinden biri olan Victor Hugo düz yazı ve şiir ustası olarak anılmakla birlikte aynı zamanda Romantizm’in lideri olarak kabul görmekte. Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu gibi dev eserlerle adının dünyaya duyuran bu büyük yazarda 76 yaşında iken kendisini 7 yıl sonra ölüme sürükleyecek olan zatürre hastalığının başlangıcı görüldü. 22 Mayıs 1885 yılında Paris’te ölüm yatağında iken son sözleri; ‘Siyah Işık Görüyorum’ oldu.

5. ‘HADİ ORADAN…’

Hayatına birçok eser sığdıran Alman filozof Karl Marx 14 Mart 1883 yılında 64 yaşında hayatına gözlerini yumdu. Ölmeden önce kendisine odadakiler tarafında son sözü sorulunca Karl şöyle cevap vermiştir. ‘Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir.’

6. ‘UÇAĞA BİNMESEK OLUR MU?’

Konuşmadan güldüren, güldürürken düşündüren, Türk sinemasına adını altın harflerle kazıyan büyük usta Kemal Sunal 3 Temmuz 2000 yılında Balalayka adlı filmin çekimi için Trabzon’a gitmek için binmiş olduğu uçakta kalp krizi geçirerek hayatına gözlerini yumdu. Uçak korkusu herkes tarafından bilinen Sunal uçağa binmeden önce şu sözleri söylemiştir. ‘Uçağa binmesek olur mu?’

7. ‘VE ALEYKÜMESSELAM’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yumdu. 22 Ocak 1938 yılında muayene olduğu Türk Doktor Nihat Reşat Belger tarafından kendisine siroz teşhisi konuldu. Gün geçtikçe hastalığın vücudunda göstermiş olduğu etki gözle görülmeye başladı. 8 Kasım günü komaya giren Mustafa Kemal’in durumunu o zamanki cumhurbaşkanı genel sekreteri olan Hasan Rıza Soyak şöyle anlatıyor.

  • Doktor Atatürk’ten dilini dışarıya doğru uzatmasını istiyor fakat Atatürk dilini içeriye çekiyor. Kafasını sağa çeviriyor ve sanki biriyle selamlaşırcasına ‘Ve Aleykümesselam’ diyerek 8 Kasım günü komaya giriyor. Ve komaya girdiği tarihten ölene kadar tam 38.5 gün boyunca hiç konuşmuyor.