İzmir, Gaziemir ilçesinin Emrez Mahallesi’ndeki eski bir kurşun fabrikasının bulunduğu bölgede yapılan ölçümlerde, normalden 7291 kat daha fazla radyasyon tespit edildi. Türkiye’nin Çernobil’i olarak bilinen bölgedeki radyasyonun kaynağı olarak, Aliağa’ya parçalanmak üzere getirilen gemiler gösteriliyor.

İzmir ilinin Gaziemir ilçesinin Emrez Mahallesi, yaklaşık son 3 senedir sık sık gündeme gelen eski kurşun fabrikasının binalarında radyasyon ölçü yapıldı. 70 dönümlük arazideki yapılarda yapılan ölçümlerde cihazlar 832.3µSv/h (mikrosievert/saat) değerini gösterdi. Bu değerin, ideal radyasyon sınırından 7291 kat daha yoğun olduğu kaydedildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisiliği bölümünden emekli öğretim görevlisi Dr. Enver Yaser Küçükgül, konuyla ilgili Independent Turkish’e açıklama yaptı. Bölgedeki radyasyonun cihazların ölçüm sınırlarını zorladığını dile getiren Küçükgül, “Yetkisi, sorumluluğu ve vatana halka hizmet borcu olan herkesi göreve davet ediyorum. Bu iş global kaçakçılık ve organize suçlar kapsamında araştırılacak bir konu olup, Interpol ve global yargıyı da harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda: Gördüklerimize halen daha inanamıyorum. 

Bölde 3 haftadır eylem düzenleyen Belediye Başkanı Arda, “Gördüklerimize halen daha inanamıyorum. Burada bir halk sağlığı katliamı var. Buranın 14 yıldır temizlenmemiş olması tam bir garabettir. Vicdansızlıktır. Artık yeter. Gaziemirlileri daha fazla zehirlemeyin ve bu alanı temizleyin” açıklamasında bulundu.

Atıkların bölgedeki fabrika ile ilişkisinin olmadığı, Aliağa’ya sökülen gemilerle getirildiği iddiası

Ölçümler sırasında yetkililere eşlik eden Avukat Arif Ali Cangı, işin hukuki tarafı ile alakalı soru işaretlerini dile getirdi. Cangı, “Ülkeye girişi yasak olmasına karşın bölgede Europium 152 izotoplarının gömülü olduğu devletin yetkili kurumları tarafından resmi olarak tespit edildi. Nükleer santrali olmayan bir ülkenin üçüncü büyük kentinde nükleer atıklar ortaya çıkıyor. Bu nasıl geldi, kimler getirdi? Nükleer atık ticareti dünyanın başına bela olan işlerden bir tanesi. Dolayısıyla bu atık dışarıdan geldi.” açıklamasında bulundu ve sözlerine şu biçimde devam etti:

“Muhtemelen Aliağa’da kaçak yollarla sökülen gemi ya da denizaltılardan geldi ama bunun ortaya çıkarılması gerekmektedir. Buradaki atıkları temizleyemiyorken nükleer santral yapıldığı zaman halimizin ne olacağını düşünemiyorum. Bu küçücük atığı bertaraf edemiyoruz, nükleer santralin atıklarını ne yapacağız. İzmir’de böyle bir yerin olması hepimiz için utanç kaynağı olması gerekmektedir”

Not: Çernobil yazımız dikkatinizi çekebilir.

Not: Yazımız WebTekno sitesinden alıntıdır.