3 Aralık 2018’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ülkemiz için birçok ilki başarma görevini üstlendiğini belirtmiştir. 9 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uzay politikaları alanında gelecek 10 yıllık planlar ve hedefler açıklandı. Açıklanan bu hedefler arasında göze çarpan birçok detay bulunmaktadır. Gelin sizlerle bu açıklanan hedeflere bir göz atalım.

  1. Ay görevi: Cumhuriyet’in 100’ncü senesinde global işbirliğiyle yakın Dünya yörüngesinde ateşlenecek milli ve özgün hibrit roketle Ay’a sert iniş gerçekleştirilecek.
  2. Yerli uydu: Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarılacak.
  3. Bölgesel konumlama: Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirilecek.
  4. Uzay limanı: Uzaya erişimi sağlamak amacı ile bir uzay limanı işletmesi kurulacak.
  5. Uzay havası: Uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yapılarak uzaydaki yetkinlik artırılacak.
  6. Uzay nesneleri: Türkiye, astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha yetkin bir konuma getirilecek.
  7. Uzay sanayisi: Uzay alanında sanayi kümelenmesi ile entegre çalışmalar yürütülecek.
  8. Uzay teknolojileri geliştirme bölgesi: ODTÜ ile beraber yerli ve yabancı yatırımcılar ile ev sahipliği yapacak bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak.
  9. Uzay farkındalığı: Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek amacı ile uzay farkındalığı oluşturulacak. Net olarak tanımlanmış alanlarda yüksek lisans ve doktora bursları verilecek. Ulusal, global yaz okulları, kurslar ve çalıştaylar organize edilecek.
  10. Türk astronot: Bir Türk vatandaşı, bilim misyonluya uzaya gönderilecek.

Bu yazıda yer alan bilgiler Türkiye Uzay Ajansı ve BBC News‘den yararlanarak derlenmiştir.