1- Vikingler Boynuzlu Miğfer Takar

Son yıllarda diziler ve kitaplarda sıkça geçen Vikinglerin boynuzlu miğfer taktığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. Miğfer boynuzlu Viking görseli ilk defa 1876 yılında Richard Wagner tarafında bir opera gösterisinde görülmüştür. Bu da yeterli bir kanıt sayılmamaktadır. Aslında düşününce böyle barbar bir korsan kavim için müthiş bir aksesuar.

2. 18 Mart Çanakkale’de Zafer Günü

Aslında 18 Mart ne savaşın başladığı tarih ne de savaşın bittiği tarihtir. Çanakkale Savaşında ilk kurşun 19 Şubat’ta atılmıştır. Savaşın bitimi ise İtilaf Devletlerinin 3 Ocak 1916 tarihinde aldığı geri çekilme kararıyla olmuştur. Bu cephede bulunan son itilaf gücü 9 Ocak günü tamamen geri çekilmiş ve zafer ilan edilmiştir. Peki nedir bu 18 Mart? 18 Mart günü Osmanlı ordusunun İtilaf güçlerinin savaşta bulunan 18 gemisinden tam 6’sını saf dışı bırakarak büyük bir başarı ettiği gündür.

3. Fatih Sultan Gemileri 1 Gecede Karadan Yürütmüştür.

Fatih’in gemileri karadan yürüttüğü iddiası, o dönemde yaşayan Bizans yazarları ve alimlerin de kaleme almış olduğu birçok eserde vurgulanmış ve doğrulanmıştır. Ancak bu olayın 1 gecede gerçekleşmiş olduğu iddiası yalandır. Feridun Emecen bu harekatın çok önceden planlanmış olduğunu ve yine güzergahın çok önceden belirlendiğini savunmaktadır. Bu konuda yanlış bilinen bir konu daha var. Evet Fatih gemileri karadan yürütmeyi çok iyi bir şekilde tasarladı ve uyguladı. Ancak karadan gemileri yürütme olayını ilk kez bir Türk denizci olan Umur Bey tarafından 1338 yılında Epir seferinde uygulanmıştır. Ve Fatih’in Umur Bey’den ilham aldığı da Fatih döneminde yaşayan alimler tarafından kaleme alınmıştır.

4. Lozan 2023’te Rafa Kalkacak.

”Lozan Konferansı”

Yanlış. 143 madde yer alan bu antlaşmada ne zaman biteceği hakkında herhangi bir bilgi yer almamakta. Ayrıca gündem de iddia edildiği gibi hiçbir gizli maddesi bulunmamakla birlikte her şey kayıt altına alınmıştır.

5. 32 Kral 62 Cumhurbaşkanı

Böyle bir fotoğraf var evet ama sanıldığı gibi o masada 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı yok. Zaten o dönemde Cemiyet-i Akvam’da 63 ülke bulunmakta. O fotoğraf 7 Kasım 1927 tarihinde o dönemin SSCB Ankara büyükelçisi tarafından verilen bir yemekte çekilmiştir. İddia edildiği gibi kral veya cumhurbaşkanları değil konsolosluk çalışanları ve bürokratlardır. Bu iddia kendi düşünceme göre Atatürk’ün fotoğrafta da bariz bir şekilde belli olan karizmasına karizma ekleme çabası için ortaya atılmıştır.

6. Einstein Matematik Derslerinde Zayıftı.

Özellikle matematik derslerinde başarısız olan birçok kişiye ilham kaynağı olan Einstein’nın matematik derslerinde başarısız olduğu safsatası kesinlikle yanlıştır. Einstein daha çok küçük yaşta yaşamış olduğu dönemin çok çok üstünde bir dehaya sahip olduğu kanıtlanmıştır. Sayısal yönü zayıf olan bizlere artık yeni bir bahane bulmak lazım…

7. Napolyon Cüce Denilecek Kadar Kısaydı.

Aslında Napolyon sanıldığının kadarıyla kısa değildi aksine o dönemde yaşayan Fransızlardan biraz daha uzundur. Yazılan eserlere göre öldüğünde 1.69 metre olarak ölçülmüştür.

One thought on “Tarihte Doğru Sanılan Yanlışlar”

Comments are closed.