Ponzi şeması, daha sonraki yatırımcılardan toplanan fonlardan elde edilen fırsatta erken yatırımcılara geri dönüş sağlamaya yönelik bir yatırım şemasıdır. Genellikle ön uçta meşru görünmekle beraber, Ponzi planı genelde yatırımcılara ödeme almaya devam etme beceriyi başarısız olmaya başladığından çöküyor. Bazı durumlarda, Ponzi programı sonunda bir kâr elde etmek ve yatırımcılara verilen tüm taahhütleri yerine getirmek için samimi bir çaba ile yürütülmektedir. Diğer zamanlarda, programın, kışkırtıcı için, esasında kar elde etmek için çok az çaba göstererek veya hiç çaba göstermeden servet yaratması amaçlanmaktadır.

Ponzi şeması kavramı yüzyıllar öncesine dayanırken, bu tür sahte bir yatırım işleminin çağdaş adı yirminci yüzyılın başlarından kalma bir İtalyan göçmeni olan Charles Ponzi ile bağlantılıdır. 1903’te Amerika Birleşik Devletleri’ne başarılı bir biçimde göç ettikten sonra, Ponzi, yanıt kuponlarının arbitrajı etrafında inşa edilen bir yatırım fırsatı başlattı. Kısacası, en son yatırımcılardan toplanan fonlar, önceki yatırımcılara geri dönüş yapacak, ayrıca Ponzi için şahsen önemli miktarda zenginlik kazanmaya yardımcı olacaktı.

Bir Ponzi şemasının çoğunlukla temel bir piramit şemasının bir varyantı olduğu düşünülürken, iki yaklaşım arasında birkaç ince fark bulunmaktadır. Her iki strateji de kısa bir süre içinde etkileyici teknik terimlerden ve yüksek getiri vaatlerinden faydalanan yasadışı bir yatırım programına örneğin verilse de, bir Ponzi programında bu programdan en fazla faydalanan merkezi bir figür vardır. Buna karşılık, bir piramit şeması, aktif çalışanlar olarak da faaliyette bulunan ve çabalarının bir neticesi olarak yapılan herhangi bir yatırımdan bir biçimde fayda sağlamakta olan bir yatırımcı ağı oluşturmayı içerir.

Gerçek bir Ponzi programı da, çalışmaya devam etmek için sadece yeni yatırımcılara dayanmamaktadır. Bir eşlik stratejisi olarak, Ponzi yaklaşımı hem de ilk yatırımlarından bir tür getiri elde eden önceki yatırımcılara geri dönmeyi ve onları hem orijinal toplamı hem de kazanılan karı bir kez daha yatırmaya ikna etmeyi içerecektir. Bu hem de, çalışmaya devam etmek için taze ya da yeni yatırımcıların daimi olarak işe alınmasına dayanan piramit planlarının çoğundan farklıdır.

Çoğu ülkede bu tür uygulamaları yasa dışı kılan ve hapis cezası da olmak üzere çeşitli cezalara tabi olan hukuk kurallarına sahip olmakla beraber, sürecin başında bir Ponzi planını belirlemek çok zordur. Zaman geçtikçe, programın çalışması gerçekte ne olduğu için stratejiyi tanımayı kolaylaştırır ve işlemi durdurmak için adımlar atabilir. Ancak, bu noktada pek çok yatırımcı, geri kazanılması olası olmayan ağır kayıpları sürdürdü.

Kaynak: NetinBag sitesi.

6 thoughts on “Ponzi Şeması Nedir? Nasıl İşler?”

Comments are closed.