Merhabalar. Bu yazımızda yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ile seyahat edebileceğiniz ülkelerden bahsecedeğiz. Schengen vizesinin almanın ne kadar zorlu süreç olduğunu bilmeyen yoktur. Bundan dolayı vize istemeyen ülkelere seyahat alternatif ve cazip olabiliyor. Pekala hem vize hem de pasaport istemeyen ülkeler var mı ? Evet var. Kimlik ile gidebileceğimiz bu ülkelerde ne kadar kalabiliriz ? Kimlik ile seyahat etseniz bile ülkeye girişte size kalma sebebiniz ve dönüş biletinizi sorulabilir. Bundan dolayı araştırarak gitmenizi öneririz.

1. Azerbaycan

Türkiye ile kardeş ülke olan Azerbaycan arasında imzalanan sözleşme ile Azerbaycan seyahatlerinizde artık pasaporta gerek kalmaksızın kimlik kartınız ile seyahat edebilirsiniz. 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Pasaportsuz bir biçimde gidebilirsiniz, pasaport ile de giriş yapabilirsiniz. Şöyle de bir durum var. Yunanistan vizesi alacaksınız eğer, pasaportunuzdaki Kıbrıs giriş damgası sorun yaratabilir. O yüzden Kıbrıs’a pasaportsuz yani yalnızca kimliğinizle giriş yapmanızı öneririz.

3. Ukrayna

Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde pasaportsuz ve vizesiz bir biçimde gidebilirsiniz . Ukrayna için yapılacak seyahatlerde 90 güne kadar kalabilirsiniz. Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerinizde dönüş biletiniz ve konaklamanızı daha önce halletmenizi öneririz aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Seyahat etmeyi düşünüyorsanız planınızı daha önce yapmanızı öneririz.

4. Moldova

Moldova ülkesine yapacağınız seyahatlerinizde pasaport koşulu kaldırılmıştır kimlik kartınızla gidebilirsiniz. Seyahatlerinizde 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahipsiniz. Moldova’nın başkenti Kişinev’dir. İstanbul’dan direk şekilde uçuş bulabilirsiniz.

5. Gürcistan

Gürcistan seyahatleriniz için yalnızca kimliğiniz ile seyahat edebilirsiniz fakat kimlik ile giriş yaparken kimliğinizin yeni çipli kimlik kartı olması gerekiyor. Türkiye’den Gürcistan’a otobüs ile de seyahat edebilirsiniz.