30 Temmuz 2020 tarihinde Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen Mars keşif aracı Perseverance, Kızıl Gezegen Mars’a başarı ile indi. Perseverance gezegende antik yaşamın izlerini arayacak. Tüm dünya tarafından merakla izlenen bu görevde, ekibin heyecanı ve mutluluğu kameralara yansıdı.

7 Ayda 480 milyon kilometre yol aldı

Uzay aracı, Dünya’dan saate yaklaşık 39 bin 600 kilometre hızla ayrıldı.

Perseverance’a uçuş yolundaki ilk ince ayar, fırlatıldıktan yaklaşık 15 gün sonra gerçekleşti ve düzeltme manevrasıyla varış lokasyonu Kızıl Gezegen’e ayarlandı.

Mars yolundaki manevralar kritik öneme sahipti, çünkü planlama, Jezero Krateri’nin içerisine inecek şekilde ayarlandı.

İnişten önceki son 45 gün, yaklaşma aşaması tamamlandı. Bu aşamada navigasyon ayarları, iniş ve çıkış planlamaları yapıldı.

Mars’a yolculuk, yaklaşık yedi ay ve 480 milyon kilometre sürdü.

Mars’tan İlk Fotoğraf

Perseverance aracının ilk mesajı ve Mars’tan gönderdiği ilk fotoğraf.

“Selam, dünya. Sonsuz evime ilk bakışım”

İnsanlık tarihinde ilk kez uzaya helikopter gönderildi

Perseverance aracının üstünde, yüksek çözünürlüklü görüntü alabilecek teknolojilere sahip bir helikopter bulunuyor. Ingenuity adı verilen söz konusu helikopter, gerekli olduğu zaman araçtan ayrılabilecek ve aracın yakın çevresinde uçarak havadan görüntüler yakalayabilecek.

Yaşam belirtisi için kayalar incelenecek

Mars’ın bundan milyarlarca sene önce tıpkı Dünya’ya benzediği; kuvvetli bir atmosfere ve okyanuslara sahibi olduğu tahmin ediliyor.

Perseverance gezgini Kızıl Gezegen’in geçmişini araştırarak bu dönemlerin izlerine ulaşmaya çalışacak.

Özellikle su içinde oluşan ya da su tarafından değiştirilmiş kayaların karbon bazlı kimyasal yapı taşları olan organik moleküller içerip içermediğine bakılacak.

Ayrıca gelecekteki insan misyonlarını desteklemek için Mars’ın karbondioksit atmosferinden oksijen üretme becerisi test edilecek.

Neden Salda Gölü örneği veriliyor?

Perseverance’tan önceki Mars görevlerinde, daha çok gezegenin yaşanabilirliği üzerine araştırmalar yapıldı. Biyolojik yaşantının varlığı için geçmişteki koşulların uygun olup olmadığı araştırıldı. Bu soru inandırıcı bir biçimde yanıtlanmış durumda.

2000’li senelerde gezegende araştırmalar yapan Spirit ve Opportunity ile yakın zaman önce Curiosity, Mars’ın bir vakitler daha sıcak ve ıslak bir gezegen olduğunu ortaya koydu.

Perseverance, kendisinden önceki robotların bilgileri ışığında, eğer bir vakitler var oldularsa, ilkel yaşam formalarının izini arayacak. Bunun için de bir vakitler devasa bir göl olan Jezero’ya indirildi.

Bu kurumuş krater gölünün Burdur’daki Salda Gölü ile benzer nitelikler taşıdığı düşünülüyor. Özellikle de minerolojilerinin.

Salda’daki hidromagnezit tortular, mikropların tarafından aşınarak şu anki halini almış kayalar. Okyanuslardaki resif ya da mercan kayalıklarına benzeyen bu oluşumlara mikrobiyalit deniyor.

Bilim insanları, Jezero kraterinde benzer bir oluşumun kalıntılarına rastlamanın, gezegendeki geçmiş yaşam adına “dev” bir haber olacağını dile getiriyor.

‘Perseverance’ ne demek?

Türkçe karşılığı “azim, sebat” olan Perseverance, ABD’nin farklı eyaletlerindeki öğrenciler tarafından araca isim olarak tavsiye edilen yüzlerce kelimeden yalnızca biriydi. ABD, Virginia eyaletinde yaşamakta olan ve kampanya sırasında 7. Sınıf öğrencisi olan Alexander Mather tarafından tavsiye edilen bu isim, finalde yapılan 28.000 kişilik anket neticesinde tercih edildi. Önerdiği isim oylamayı kazanınca Mather, Temmuz 2020’de fırlatmanın yapıldığı Cape Canaveral Üssü’ne davet edildi, tüm süreci canlı olarak takip etme şansına erişti.

Türkiye’den 2 Milyon 528 bin 844 isim Mars’a Gitti

NASA, yine geçen sene herkese adını Mars’a gönderme fırsatı sunmuş ve başlatmış olduğu kampanyaya en çok müracaat 2 000 000 528 bin 844 isimle Türkiye’den olmuştu.

7 thoughts on “Mars’a Tarihi İniş Başarıyla Gerçekleşti”

Comments are closed.