Günümüzde çoğu kişi kitap okumanın ne kadar önemli bir şey olduğundan bahseder. Buna rağmen hem etrafımızda hem de yapılan anketlerde ne kadar az bir kesimin kitap okuduğunu görüyoruz. Bu kadar az okumanın başlıca sebepleri: Ne okuyacağını bilememe, odaklanamama ve vakit bulamama gibi çeşitli bahaneler. İşte bu yazımızda sizlere tüm bu bahaneleri ortadan kaldıracak ve okuma kalitenizi artıracak birbirinden önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Herkes Her Kitabı Okuyamaz!

Kitap okumanıza engel olan en büyük hatalardan biri her kitabı okuyabileceğiniz yanılgısına düşmenizdir. Gündelik hayatta çoğumuzun başına gelmiştir. Yakın bir arkadaşımız gelir, çok büyük bir heyecanla okuduğu bir kitaptan bahseder ve size de şiddetle tavsiye eder. Siz de bu yakın arkadaşınıza güvenerek o kitabı alır, okumaya başlarsınız ama bir bakarsınız ki saatler akıp gitmiş ve siz hiç tat almadan birkaç sayfa anca okuyabilmişsinizdir. Bunun sonucunda da kitabı bir kenarı fırlatır ve bir daha ne o kitabı ne de başka bir kitabı okuma girişiminde bulunmazsınız.

Buraya kadar anlattıklarımda kendinizden bir parça gördüyseniz üzülmeyin çünkü çözümü çok basit. Bir kitabı okumadan önce mutlaka konusuna, türüne ve anlatış biçimine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü herkesin okumayı sevdiği bir tür vardır ve bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunun için öneren kişi en yakın arkadaşınız da olsa, önerdiği kitap bir dünya klasiği de olsa önce içeriğine göz gezdirin ve ondan sonra okumaya başlayın. İlginizi çeken bir konuyu veya türü okuduğunuzda hem okuma hevesinizde hem de okuma kalitenizde büyük bir artış olduğunu göreceksiniz.

Yürümeyi Öğrenmeden Koşulmaz!

Size uygun bir tür bulduktan sonra sıra geldi uygun sayfa sayısını bulmaya. İlk 1-2 kitabınızı okuduktan sonra büyük bir motivasyon kazanıp kalın bir kitaba başlarsanız, büyük ihtimalle motivasyonunuz hızlı bir şekilde yok olur ve yine kitap okumaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de belirli bir kitap okuma alışkanlığı kazanana kadar ince ve orta ayardaki kitapları okumanız ve yeterli alışkanlığı kazandığınız zaman kalın bir kitaba başlamanız gerekir.

İçeriği Bulduk, Sayfa Sayısını Ayarladık. Alışkanlık?

Bize uygun olan kitabı bulduk fakat şimdi de okumak için zaman ve okuma isteğini bulamıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Aslında okumak için zamanımız var, sadece bunun farkında değiliz. Bir gün boyunca sosyal medyada veya oyunlarda geçirdiğiniz zamanın küçük bir kısmını bile kitap okumaya ayırsanız, isteyince zaman olduğunu fark edeceksiniz.

Alışkanlık kazanma kısmına gelirsek, bildiğiniz gibi alışkanlıklar belirli bir şeyin, düzenli aralıklarla tekrar edilmesi sonucu oluşur. Yani kitap okuma alışkanlığı kazanmak için her gün düzenli bir şekilde kitap okumanız gerekir ama bu okumayı başkalarından duyduğunuz gibi saat veya sayfa şartlandırması yaparak yapmamalısınız. Böyle bir şart koyduğunuz zaman eğer başaramazsanız okuma hevesiniz büyük ölçüde zarar görür. Yeni okuma alışkanlığı kazanan biri için günde 10 sayfa okumak bile gayet faydalı olacaktır. Yeter ki bu okuma her gün tekrar edilsin ve belirli bir düzen içinde devam etsin.

Başladığınız Bir Kitabı Bitirmek Zorunda Değilsiniz

Kitap okuma alışkanlığının kaybedilmesine sebep olan en büyük hatalardan biri de beğenmediğimiz bir kitabı inatla bitirmeye çalışmaktır. Bir kitabı çok hevesle almışsınızdır fakat okumaya başladığınızda hiç beklediğiniz gibi çıkmayabilir ve okurken sıkılabilirsiniz. Bunun birçok nedeni olabilir. O gün ruh haliniz o türü okumaya uygun değildir, yazarın üslubu size hitap etmiyordur veya henüz o kitabı okuyacak olgunluğa ulaşmamışsınızdır.

Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey kitabı sakince kitaplığınıza kaldırmanız ve çok beklemeden başka bir kitaba başlamanızdır. Aradan bir süre geçtikten sonra daha önce denediğiniz fakat okumayı başaramadığınız bir kitaba tekrar başladığınızda çok farklı noktalar yakalayabilirsiniz ve belki de önceden beğenmediğiniz o kitap favoriniz olabilir.

Yayınevi ve Tercüman Seçmek

İçerik seçmek kadar önemli olan bir diğer konu da yayınevi ve tercümana dikkat etmektedir. Ülkemizde, özellikle yabancı klasikleri kötü çeviren ve basan o kadar çok yayınevi var ki emin olun bu gibi kötü çeviri ve basımlar insanları okumaktan soğutabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bilindik, kaliteli bir yayınevini tercih edin ve tercümanını araştırmayı unutmayın.

Kitap Devamlı Yanınızda Olmalı

“Kitaplar sadece okumak için değil, aynı zamanda birlikte yaşamak içindir.” Demiş, Walter Benjamin. Okumak için aldığınız bir kitabı, o an okumayacak olsanız bile yanınızda bulundurun. Dışarı çıkacaksanız, onu da alın. Telefonla uğraşacaksanız bile yanınızda dursun. Çünkü devamlı yanınızda bulunan bir kitabı yanınıza alırken okumayı hiç düşünmeseniz bile bir anda ilginizi çekebilir ve okumaya karar verebilirsiniz

Kitapla Konuşun

Evet, yanlış okumadınız. Kitap sizinle yazı yoluyla iletişime geçiyorsa, siz neden ona cevap vermeyesiniz? Okuduğunuz bir cümlenin doğru olmadığını düşünüyorsanız, cümlenin yanına kendi düşüncenizi yazın veya tam tersi bir cümleyi çok beğendiyseniz altını çizin veya işaret koyun. Bu şekilde kitabın dünyasına daha kolay adapte olursunuz ve okuduğunuzdan daha çok zevk almaya başlarsınız.

Kısacası,

      1)  Kendinizi tanıyın. Nelerden hoşlandığınızı bulun ve o günkü ruh halinize uygun kitaplar okuyun. Yanlış seçim yapmaktan kaçının.

      2)  Bir kitabı 20-30 sayfa okuduysanız (kitabın kalınlığına göre azalabilir veya artabilir.) ve yine de sevemediyseniz, zorlamayın. Başka bir kitaba geçin.

      3) Kendinizi saat ve sayfa şartı gibi şartlarla baskı altına sokup, hevesinizin kaçmasına neden olmayın. Ama kitap okumayı da bir rutin haline getirmekten de vazgeçmeyin.

      4)  Kitap alırken, yayınevi ve tercümana kesinlikle dikkat edin.

      5) En az 1 kitabı hiçbir zaman yanınızdan ayırmayın. Ne zaman okumaya fırsatınız olacağını veya ne zaman okumak isteyeceğinizi bilemezsiniz.

      6)  Okuma kalitenizi artırmak için kitabın dünyasına girmeniz gerekiyor. Kitabın dünyasına girebilmek için de onunla iletişim kurmalısınız. Bu da ancak kitabın üzerine not almakla olur. Kitapla konuşmaktan çekinmeyin.

Bu yazımı faydalı bulduysanız, yazmış olduğum kitap tavsiyelerini okuyarak kendinize başlamak için uygun olan kitabı seçebilirsiniz.