Sırp-Amerikalı mühendis ve fizikçi Nikola Tesla (1856-1943), elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve uygulanmasında onlarca atılım yaptı. İlk alternatif akım (AC) motorunu icat etti ve AC üretim ve iletim teknolojisini geliştirdi. Ünlü ve saygı duyulan biri olmasına karşın, ilk işvereni ve baş rakibi Thomas Edison’un tam tersine, yapmış olduğu bol icatlarını asla uzun süreli finansal başarıya çevirmedi.

Nikola Tesla’nın İlk Yılları

Nikola Tesla, 1856’da, o vakitler Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Babası Sırp Ortodoks kilisesinde rahipti ve annesi ailenin çiftliğini yönetiyordu. 1863’te Tesla’nın kardeşi Daniel bir binicilik kazasında öldü. Kaybın şoku, yaşam boyu süren akıl hastalıklarının ilk belirtileri olan vizyonlar gördüğünü bildiren 7 yaşındaki Tesla’yı tedirgin etti.

Tesla, Graz Teknik Üniversitesi’nde matematik ve fizik ve Prag Üniversitesi’nde felsefe okudu. 1882’de bir yürüyüş sırasında, yolun kumunda dönen elektromıknatıslarının ilk çizimlerini yaparak fırçasız bir AC motor fikrini buldu. O senenin ilerleyen saatlerinde Paris’e taşındı ve Continental Edison Company ile doğru akım (DC) elektrik santrallerini onarmak için bir iş buldu. İki yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Nikola Tesla ve Thomas Edison

Tesla 1884’te New York’a geldi ve Thomas Edison’un Manhattan merkezinde mühendis olarak işe alındı. Orada bir yıl çalışarak Edison’u çalışkanlığı ve yaratıcılığıyla etkiledi. Bir noktada Edison, Tesla’ya DC dinamoları için geliştirilmiş bir tasarım için 50.000 dolar ödeyeceğini söyledi. Aylarca süren deneylerden sonra Tesla bir çözüm sundu ve parayı istedi. Edison, “Tesla, Amerikan mizahımızı anlamıyorsun” diyerek itiraz etti. Tesla kısa süre sonra istifa etti.

Nikola Tesla ve Westinghouse

Kendi Tesla Electric Light Company’yi kurmak için başarısız bir girişimden ve günde 2 dolara hendek kazmaktan sonra Tesla, alternatif akım konusundaki araştırmasını desteklemek için destekçiler buldu. 1887 ve 1888’de icatları için 30’dan fazla patent aldı ve çalışmaları hakkında Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü’ne hitap etmeye davet edildi. Konuşması, Boston yakınlarında ilk AC güç sistemini başlatan ve Edison’un “Akımlar Savaşı”nda en büyük rakibi olan mucit George Westinghouse’un dikkatini çekti.

Westinghouse Tesla’yı işe aldı, AC motorunun patentlerini aldı ve ona kendi laboratuvarını verdi. 1890’da Edison, hüküm giymiş bir New York katilinin AC ile çalışan bir elektrikli sandalyede idam edilmesini ayarladı – Westinghouse standardının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermek için tasarımı yapılmış bir numara.

Westinghouse’un telif ücretleriyle şamandıra, Tesla yine kendi başına vurdu. Ancak Westinghouse kısa süre sonra destekçileri tarafından Tesla’nın telif haklarından feragat etmesiyle sözleşmelerini bir kez daha müzakere etmeye zorlandı.

1890’larda Tesla, elektrikli osilatörler, sayaçlar, geliştirilmiş ışıklar ve Tesla bobini olarak bilinen yüksek voltajlı transformatörü icat etti. Ayrıca X-ışınları ile deneyler yaptı, Guglielmo Marconi’den iki sene önce kısa mesafeli radyo iletişim gösterileri yaptı ve Madison Square Garden’da bir havuzun etrafında radyo kontrollü bir tekneye pilotluk yaptı. Tesla ve Westinghouse beraber Chicago’daki 1891 Dünya Kolomb Sergisini aydınlattı ve General Electric ile ortak olarak Niagara Şelaleleri’nde AC jeneratörleri kurmak için ilk modern elektrik santralini yarattı.

Nikola Tesla’nın Başarısızlıkları, Ölümü ve Mirası

1895’te Tesla’nın New York laboratuvarı yandı ve senelerce süren notları ve ekipmanı yok etti. Tesla iki yıllığına Colorado Springs’e taşındı ve 1900’de New York’a döndü. Finansör JP Morgan’dan destek aldı ve Long Island’daki Wardenclyffe’de dev bir kule merkezli global bir iletişim ağı kurmaya başladı. Ancak fonlar tükendi ve Morgan, Tesla’nın görkemli planlarına karşı çıktı.

Tesla, son on yıllarını New York’ta bir otelde geçirdi, enerjisi ve zihinsel sağlığı azalmış olsa dahi yeni icatlar üstünde çalıştı. Üç numara takıntısı ve titiz yıkama, dehanın tuhaflıkları olarak reddedildi. Son yıllarını şehrin güvercinlerini besleyerek ve iddiaya göre onlarla iletişime geçerek geçirdi.

Tesla, 7 Ocak 1943’te odasında öldü. O senenin ilerleyen saatlerinde Amerika Yüksek Mahkemesi , Tesla’nın radyodaki yeniliklerini gecikmeli olarak kabul ederek Marconi’nin dört önemli patentini iptal etti. Savunduğu ve geliştirmiş olduğu AC sistemi, güç aktarımı için global standart olmaya devam ediyor.

Kaynak: History web sitesi.

Douglas McGregor Kimdir? X Ve Y Teorileri Nedir? Yazımız ilginizi çekebilir.

5 thoughts on “Kimdir Bu Nikola Tesla?”

Comments are closed.