Sitemizde yeni bir seriye başlıyoruz. Türkiye’nin birçok şehrinde görülmesi gereken mekanları, turistlik yerleri, tarihi yerleri vs. sizlere göstermeye, anlatmaya çalışacağız. Serimizin başlangıç şehri; Ege’nin incisi İzmir. İzmir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 7 yeri sizler için seçtik.

1- Efes Antik Kenti

Buram buram tarih kokan Efes Antik Kenti’nin tarihi MÖ. 6000 yıllarına kadar dayanmakta. Birçok uygarlığa ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış bu kent günümüzde İzmir’in Selçuk ilçesindedir. Efes Antik Kenti 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Eğer ki İzmir’e yolunuz düşer ise Efes Antik Kenti’ne mutlaka uğrayınız.

2.Şirince Köyü

Belki de 2012 senesinden önce pek de bilinmeyen bu köy kıyamet kehaneti sonrasında hem Türkiye’nin hem de dünyanın gözde turistik yerleri arasına girmeyi başardı. Tarihi MÖ. 5. Yüzyıla dayanan bu şehir İzmir’in Selçuklu ilçesindedir. Ev yapımı şarapları ve sokakları ile ünlü bu köye uğramadan İzmir’den gidiyim demeyin.

3. Karagöl

   Belki de birçok İzmirlinin bile bilmediği Karagöl Karşıyaka ilçesine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta. Yolu her ne kadar meşakkatli olsa da vardığınızda sizi dünyanın keşmekeşinden uzaklaştıracak doğal bir güzelliğe sahip. Birçok efsanede de yer alan Karagöl’de kamp yapmak için mükemmel bir yer desek yanılmış olmayız.

4. Kordon Boyu

    Birçok şiir, şarkı ve düşünceye ilham kaynağı olmuş Kordon Boyu İzmir’in Alsancak ilçesinde yer almaktadır. Denize yapılan 150 dolgu ile oluşan bu yeşil alan üzerinde birçok eğlence mekânı da bulundurmakta. Ayrıca Gündoğdu Meydanı ve Alsancak Vapur İskelesine de ev sahipliği yapmakta.

5. Ilıca Plajı

   İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan bu plaj Mavi Bayrak sahibi olan plajlarımızdan biridir. Turkuaz deniz manzarasıyla içimizi ısıtan bu plaj birçok sıcak su kaynağına da sahip olmasıyla birlikte gözde turizm yerlerinin başında gelmektedir. Buraya gelen turistler yüzme dışında sörf ile de vakitlerini değerlendirmekte.

6. Kemeraltı Çarşısı

  Nasıl İstanbul’da tarihi alışveriş mekânı denilince akla Kapalı Çarşı geliyor ise İzmir’de de akla direk Kemeraltı Çarşısı gelmekte. Metrelerce uzanan bu çarşıda birçok han bulunmaktadır. Ama uyarıyoruz; kendinizi bir anda beklemediğiniz bir dükkânda bulabilirsin. Çünkü Kemeraltı esnafı o kadar iyi pazarcılardır ki ilgilenmediğiniz bir ürünü bile dakikalar içinde size aldırmayı başarabilirler.

7. Bostanlı Seyir Terası

    İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunan bu seyir terası belki de günbatımını izleyebileceğiniz en güzel nokta diyebiliriz. Deniz manzarası ile birleşen güneşin turuncu tonu muhteşem bir görüntü oluşturmakta.