Bugün sizlere son zamanlarda oldukça popüler olan bir meslekten bahsedeceğim. Meraklısının çok olduğu genç kitlenin fazlaca ilgi duyduğu bu meslek Hacker’lık. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz özellikle sosyal medyayı fazlaca takip eden arkadaşlarımızın sürekli dilinde dolanan bu ‘hacklendim’ sözcük öbeğindeki fiili hackleme işlemini yapan kişiye hacker denir. Peki hacklenmek ne demek?

Hacker Nedir, İyi Bir Hacker Nasıl Olunur?

Hacker, şahsi veya kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızan veya beyaz şapkalı ise nasıl sızılabileceğini tespit eden ve bunu kendi menfaatleri için kullanan bilgisayar korsanıdır. Hackerlık bilgi ve yeteneğin yanı sıra yaratıcı düşünme, problem çözme ve biraz hırs gerektiren bir uğraş. Bilgisayar başında uzun saatler geçirmekten sıkılmamalı ve problem çözmeyi adeta bir oyun olarak görmelisiniz. İyi bir hacker olabilmek için başkalarının göremediği sorunları ustalıkla bulmalı, sistemlere sızma yollarını keşfedebilmelisiniz.

Kaç Tip Hacker Var?

Genel olarak siyah ve beyaz şapkalı hacker olmak üzere ikiye ayrılır. Bunların yanında çok fazla aktif olmayan gri şapkalı hackerlar vardır. Siyah şapkalı hacker olarak adlandırılan kişiler karanlık tarafta yer alır. Bu kötü niyetli bilgisayar korsanları sistemleri kullanılamaz hale getirmek, kişisel verileri çalmak, finansal kuruluşlardan para çalmak gibi çeşitli amaçlar güderler.

Beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılan kişiler bilgisayar korsanlığını etik olarak yapar. Siyah şapkalı hacker saldırılarından korunmak için sistemlerin açıklarını bulup kırarak sistem yöneticilerine bildirirler. Güvenlik zafiyetlerinin kötü niyetli kişilerden önce bulunarak kapatılmasını sağlarlar. Gri şapkalı hackerlar ise ikisinin arasındadır. İyi işler yaptıkları gibi bunları denerken suç niteliğindeki işlere de imza atabilirler.

Eee Lamerlık Var Peki O Ne ?

Hayranlık uyandırmak veya eğlence amaçlı hackerlığa özenen kişilerdir. Genelde çocuk yaştaki kişiler olup yeterli bilgi seviyesine sahip değillerdir. Hazır veya çok önceden tespit edilmiş güvenlik açıklarını kullanarak genellikle eski web sitelerine kısa süreli zararlar verirler.

Basit Bir Dil ile Hack İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Yukarıda sıralamış olduğumuz bilgi ve yeteneklere sahipseniz genel hatlarıyla hack nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim. Şunu unutmamak gerekir hiçbir hacker işleyişine hakim olmadığı bir sisteme saldırmayı düşünmez. Bu nedenle ilk olarak saldırılacak olan sistem hakkında bilgi toplama amacıyla keşif yapılır. Günümüzde yazılımsal anlamda hızlı bir ilerleme olduğundan sitelerdeki açıklar gitgide azalmakta. Bu durumla birlikte sitelerin kaynaklarını zorlayarak devre dışı bırakmak amacıyla kullanılan saldırılar en yaygın hack türleri haline geldi.

Sanal ordu adı verilen ve bilgisayarları habersiz bir şekilde çeşitli virüsler aracılığıyla ordusuna dahil eden botnetler bu saldırı türleri arasından en etkili olanı. Botnet, sistemdeki verileri çalınmaktan ziyade geçici olarak işleyişini engellemek hedeflenir. Bir botnet ordusu oluşturduktan sonra hackerın tek yapması gereken hangi saldırının (DDos, Syn, HTTP Attack vb.) gerçekleştirileceğinin ve nereye yapılacağının komutunu vermektir. Saldırı aynı anda botnetin içerdiği bilgisayar sayısına göre değişmekle beraber genellikle binlerce bilgisayardan yapıldığı için komutun nereden gönderildiğini bulmak neredeyse imkansızdır. En tehlikeli botnet saldırısı flood atak türü olan SYN‘dir. Bu saldırıyla on dakika gibi kısa bir sürede sistemin devre dışı kalması sağlanabilmektedir.

Not: Teknoloji ile ilgileniyorsanız Blockchain yazımız ilginizi çekebilir.