Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimi Bitcoin’i yasal hale getiren ilk ülke oldu. Ülkede artık dolarla birlikte Bitcoin de resmi para birimi olarak kullanılabilecek.

Henüz birkaç gün önce konuyu gündeme getiren ve gerçekleşmesi halinde ülkenin en önemli para merkezlerinden biri olacağını söyleyen Devlet Başkanı Nayib Bukele dediğini yaptı. Bukele, Ulusal Birlik İçin Büyük İttifak (GANA) partisinin çoğunlukta olduğu kongrenin, Bitcoin tasarısını 62 ‘evet’ oyuyla kabul ettiğini duyurdu. Dedeleri Osmanlı pasaportuyla Filistin’den Orta Amerika’ya göç eden Bukele’nin teşvikiyle atılan bu adımla birlikte ülkenin mevcut ulusal para birimi olan doların yanı sıra Bitcoin de resmen kullanılabilecek.

ÜLKEYE YATIRIM KAZANDIRACAK

Oylama öncesinde Bukele, Bitcoin’in resmi ödeme aracı olmasının ülkeye yatırım, turist, yenilik ve ekonomik kalkınma kazandıracağını söyledi.Bukele’nin müttefiklerinden olan GANA Başkan Yardımcısı Romeo Auerbach da “Bu yasayla El Salvador dünyanın radarına girecek, yabancı yatırımlar için daha cazip bir merkez olacağız” ifadelerini kullandı.Bukele, 2 gün önce yine Twitter hesabından verdiği mesajda, şu an piyasadaki Bitcoin değerinin 680 milyar dolar olduğunu, bu paranın yalnızca yüzde 1’inin ülkeye yatırım olarak gelmesi halinde Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 25 artacağını vurgulamıştı.El Salvador nüfusunun yüzde 70’inin bir banka hesabı yok. Vatandaşların dörtte biri ABD’de yaşıyor. ABD’de yaşayan El Salvadorluların geçen yıl ülkeye havale ettiği para 6 milyar doları aştı.

El Salvador neden Bitcoin’i yasal para yapıyor?

El Salvador Bitcoini resmi para birimi olarak kabul etti. Peki arka planda ne var?Ülkenin üçte biri yoksulluk sınırının altında. Kişi başına düşen milli gelir ise 4 bin dolardan az durumda. Ülke ekonomisini besleyen en önemli döviz kaynaklardan biri de ABD’de ve diğer ülkelerde yaşayan El Salvadorlular. Bu kişilerin her yıl ülkelerindeki ailelerine gönderdiği toplam 6 milyar dolar civarında para ekonomiye can gibi geliyor. Çok da değilmiş diyenler için GSYİH 25 milyar dolar civarında. Yani bu para gelirin %20’sini oluşturuyor. Öyle bir kalem ki devletin vazgeçebileceği ya da aksamasına tahammül edebileceği durumu çoktan aşmış vaziyette.2019’da seçilen devlet başkanı Filistinli Nayip Bukele, bu paraları daha hızlı ve az komisyon ile ülke ekonomisine katma peşinde. Örneğin California’daki bir Salvadorlu, kazandığı parayı ülkesine para göndermek için banka ve aracı kuruluşlarla anlaşmak zorunda. Aracı kurumlara komisyon veren gurbetçi Salvadorlunun alın teri annesine gelene kadar azalıyor. Bir de bu işlem hızlı da değil. Devlet Başkanı Bukele, bu zamana kadar milyonlarca dolar ödenen komisyonların aksine Bitcoin ile ödeme kabul ederek 680 milyar dolarlık hacme sahip olan Bitcoin’in hacminin de ülkeye akmasının önünün açılacağını düşünüyor.Bukele, 6.5 milyon nüfuslu ülkenin %70’inin banka hesabı olmadığını ve kayıt dışı çalıştığını söyleyerek, bu kişilerin de ekonomiye ve sisteme dahilinin gerçekleşeceğini belirtiyor.

Not: ‘Bitcoin Nedir?’ yazımız ilginizi çekebilir.