İlk önce batıl inanç nedir ona bakalım. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde batıl inanç; ‘doğaüstü olaylara, gizli ve akıl dışı güçlere, kehanetlere aşırı derecede bağlı boş inanç, batıl itikat’ diye geçmektedir.   

Yaşantımızda gün içerisinde anlamı olmayan inançlara (dini inanç kastedilmemekte) inanan kişileri, uğur veya uğursuzluk getireceğini düşünüp mantıksal bir temele dayanmayan hareketler sergileyenleri görmekteyiz. Dünyada farklı ülkelerde akıl almaz hurafeler, batıl inançlar hala gündemde. Sizler için farklı ülkelerdeki batıl inançları derledik.

1- ‘ O bageti ters koymayacaktın.’

Fransızlar baget ekmeği ters çevirmeyi uğursuzluk getireceğine inanmaktadır. Bu inanç, eski zamanlara dayanıyor. Fırıncı, aç bir cellat için ekmeği ters koyarmış ve kimse bir celladın ekmeğini yemeye cesaret edemezmiş. Eğer bu “kötü şans ”tan kurtulmak isterseniz ekmeğin düz kısmına bir çizik atmanız gerekmektedir.

2- Sol sol sol sağ sol.

Fransa’da köpeğin ardından ilk adımı sol adımla attığınızda mutlu olacağınıza inanılır. Eğer ilk adımı sağ ayağınız ile attıysanız büyük bir talihsizlikle karşılaşılacağına inanılmaktadır.

3- Şerefe düşmanlarım.

Almanya’da kadeh kaldırırken dikkat ediniz. Çünkü Almanya’ da su dolu kadehi kaldırıp “şerefe” demek, kadeh kaldırdığınız kişilerin ölmesini dilemek anlamına gelmektedir.

4- Çiçek demeti çift olsun lütfen.

Rusya’da insanların birbirine çiçek vermesi bir hayli yaygın bir gelenek. Ancak çiçek vermenin de Rusya’da enteresan bir batıl inanca dayandığı belirtiliyor.  Rusya’da birine hediye olarak çiçek vermeyi düşünüyorsanız sayı saymayı bilmeniz gerekmektedir 😊 Çünkü Rusya’da vereceğiniz çiçek sayısı kesinlikle tek olmalıdır çünkü çift sayı içeren çiçekler yalnızca cenazelere gidiyor.

5- Gelsin paracıklar.

Bizdeki başa kuş konma olayı Ruslarda biraz değişik hale gelmiş. Rusya’da kuş düşürmenin anlamı düşüren kişinin yakın zaman para kazanması anlamına gelmektedir.

6- Ölümün sesi ‘4’

Dünyanın pek çok yerinde bizde de olduğu gibi 13 sayısı uğursuz sayılır. Fakat Çin’de bu olay farklı bir rakam için geçerli. Onlara göre uğursuz sayı 4. Çünkü bu sayının Çince ’deki telaffuzu “ölüm” kelimesinin telaffuzuna çok benziyor. Hatta öyledeki asansörlerde 4 numara bulunmuyor. Çinliler her iki kelimeyi de “si” sesi ile ifade ediyor.

7- Erişte uzun, ömür uzun.

Çin’ de erişte yerken uzun bir erişteye rastlar iseniz ısırılmaması gerektiğine inanılır çünkü eriştenin uzunluğu ömür ve refahı simgeliyor.

8- Don’t kill örümcek habibi.

Günlük hayatımızda her ne kadar biz örümceklerden tiksinip belki de öldürmeyi düşünürken, Katarlılar örümcek öldürmek çok kötü bir şey olarak görmektedirler. Bunun sebebi ise örümceklerin kendi evlerini yangınlardan koruduğunu düşünmektedirler.

9- Temiz(!) nehir Ganj.

Hindistan’ da Ganj Nehri’nde yıkananların tüm günahlarından arınacağına inanılır. Bu yüzden ölüler yakıldıktan sonra külleri bu nehre atılır. Tanrı Ganga’ ya ait olduğuna inandıkları nehrin asla kirlenmeyeceğine inanırlar. Fakat nehirde duş almak dahil birçok işlerini yaptıklarından dolayı nehir bir süre sonra bakteri ve mikrop yuvasına dönmüş hale gelmiştir.

10- Sakla porseleni, olursun en zengini.

Batıl inançlara genelde anlam vermem fakat bu batıl inancın ne için, neden yapıldığını bile anlamadım. Danimarka’da yaşayan insanlar yıl boyunca kırılan porselenleri biriktiriyor ve yılsonunda aileler toplanıp en çok hangi ailenin porseleninin kırıldığına bakıyor. Kimin daha çok kırık porseleni varsa o ailenin zengin olunacağına inanılır.

11- Yaşadım, Öldüm ’17’

İtalya’da inanılan bir batıl inanca göre 17 rakamı uğursuzluk getiriyor. Evlerin hiçbirinde kapı numarası olarak 17 kullanılmaz. Hatta sahip oldukları hava yolları şirketlerine ait uçaklarda 17 numaralı koltuk bulunmaz. Roma rakamlarının yer değiştirmesiyle VIXI yani “yaşadım, öldüm” manasına gelir.

12- Çok yaşa pisi pisi.

Kara kedi birçok batıl inancın ana aktörü haline gelmiş durumda. Kimileri iyi şans getiriyor demekte, kimileri kötü şans olarak tanımlamakta kara kediyi. Fakat İtalyanlar ortaya karışık bir şeyler yaparak yeni bir batıl inanç ortaya çıkarmıştır. Kara kedi genellikle kötü şans olarak görülse de İtalya’da kara kedinin hapşırmasını gören kişinin büyük bir servet sahibi olacağı sanılmaktadır.

13- Saati doğru olan var mıydı?

Malta’ da ki tüm kiliselerin saatleri şeytanın aklını karıştırmak için farklı zamanı göstermektedirler.