Blockchain yani blok zinciri, adından da anlaşılacağı gibi bloklardan oluşan zincir yapıdaki şifrelenmiş işlem takibini sağlamayı başaran dağıtık yapıdaki bir veri tabanıdır. Kullanıcılar arası veri paylaşımını herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan, açık, şeffaf ve güvenli bir biçimde mümkün kılan bu teknolojinin pek çok farklı fonksiyonları var.

Peki bu Blockhain’i diğer sistemlerden ayıran özellikleri nedir? Hangi özellikleri göze çarpmaktadır? Sizler için Blockchain teknolojisinin öne çıkan 6 özelliğini derledik.

1- Merkeziyetiz Bir Sistem Olması

Blockchain’in merkeziyetiz ve dağıtık yapıda olması bu teknolojinin herhangi bir merkezi otoritenin kontrolünde olmamasını ifade ediyor. Yani Blockchain teknolojisi ülkeler, kurumlar ya da kişiler tarafından kontrol edilemez. Blockchain’de bu otoriteler yerine işlemler dağıtık yapıda olan düğümler üzerine kaydedilerek gerçekleştirilir.

2- Güvenli Olması

   Blockchain teknolojisinde internet aracılığı ile ağa erişebilen her kişi bir merkez görevini görür. Bu yüzden bir siber saldırının başarılı olabilmesi için ağın en az yüzde 51’inin ele geçirilmesi gerekir. Verilerin de farklı yerlerde dağıtılmış bir biçimde depolandığını göz önünde bulundurursak bu saldırının gerçekleşmesi nerdeyse imkânsız oluyor. Bu durumda Blockchain teknolojisini bir hayli güvenli olduğunu gösteriyor.

3- Değiştirilemez Olması

  Veriler doğrulandıktan sonra Blockchain ağına eklenir ve dağıtık bir biçimde depolanır. Depolamanın dağıtılmış olması sebebiyle kayıtlar pek çok yerde tutulur ve bu sayede tek bir ağ hasar görse ya da siber saldırıya uğrasa bile veriler değiştirilemez ve kaybolmaz.

4- Açık ve Şeffaf Olması

Blockchain teknolojisinde bilgilere Kars’ta yaşayan Ahmet Dayı bile kullanıcı ise ulaşabilir. Kullanıcılar verileri denetleyebilmesi, sistem içerisinde çeşitli uygulamalar geliştirebilmesi gibi çeşitli aktivitelerde yer alması teknolojinin açık ve şeffaf olduğunu gösteriyor. Yanı sıra kişisel bilgileriniz kripto grafik şifrelerle korunup kişisel gizliliğiniz sağlanır.

5- İşlem Ücretleri

Blockchain teknolojisi yapısı gereği dağıtık bir yapıda ve herkese açık, şeffaf bir konumda olmasından dolayı kullanıcılar arası transferleri bir otorite veya bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilir. Bu sebeple komisyon giderlerini bütünüyle ortadan kaldırır ve işlem ücreti olmadan veya çok cüzi bir ücretle işlemlerinizi gerçekleştirmeye olanak sağlar. Bu da günümüz şartlarında bankaların uygulamış olduğu komisyon ve faiz ücretleri sisteminden sizi kurtarmaktadır.

6- Hızlı ve Pratik Olması

  Kullanıcılar arası transferleri bir otorite olmadan gerçekleştirebilmesi, dağıtık yapıda olması gibi özellikleriyle Blockchain teknolojisinde işlemler çok hızlı tamamlanabilir. Bu sayede para transferleri gibi günlük işlemleri de yer ve zaman fark etmeksizin dakikalar, hatta saniyeler içerisinde gerçekleştirebilir.