Bitcoin; son senelerde tüm dünyayı etkisi altına almış bir teknolojinin üzerine kurulmuş sanal para. Paranın geleceği olarak tanımlanan bu sanal para ülkemizde de tanınırlığı giderek artıyor. Günümüz dijital dünyasına uyumlu olan Bitcoin, kripto para veya şifreli para birimi olarak da ifade ediliyor. Bitcoin, merkezi olmayan eşler arası bir ağdır. Tek bir kurum, devlet ya da şahıs tarafından kontrol edilmez. Bitcoin basılamaz ve sayısı sınırlıdır toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretilebilir.

Bitcoin’i Kim, Ne Zaman Ortaya Çıkardı ?

2009 senesinde Satoshi Nakamoto adlı kişi veya bir grup tarafından üretilmiş bir dijital para birimidir. Nakamoto’nun kim veya kimler olduğunu kimse bilmemektedir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir. Dijital paralar, blockchain sistemine dayanır. Dilimize “blok zinciri” olarak tercüme edilebilecek bu terim, bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya aracısız ve güvenli olarak coin aktarımını sağlar. Bu kripto paranın temelini meydana getiren blockchain sistemi, kırılamaz bir sistemdir.

”Satoshi Nakamoto Olduğu Düşünülen Kişi”

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in en önemli olan özelliği, merkez bankaları da dahil olmak üzere hiçbir devlet kurumu tarafından yönetilmemesidir. Bu sebeple döviz hareketlenmelerinden etkilenmez ve hiçbir banka, kullanıcıların paralarına ulaşamaz. Dolayısıyla kişilere kimliklerini açıklamadan para gönderme ve yatırım yapma imkanı sağlar. Bitcoin’in değerini piyasada bulunan arz ve talep şartları belirler. Ayrıca web üzerinden yatırım yapma imkanı veren bu sistem, yatırımcıların kimliklerini de bütünüyle gizli tutar.

Bitcoin Güvenli mi?

Bu sistemde yapılan her işlem, şifrelenme sürecinden geçer. Şifrelenen “blockchain” sayesinde bütün işlemler kayıt altında tutulur. Blockchain teknolojisi ortaya çıktığı günden bugüne dek hiçbir güvenlik açığı vermemiştir. Alıcılar, özel cüzdan bilgilerini kaybetmedikleri ve güvenli dijital para borsalarını kullandıkları sürece güvenlik bakımından hiçbir sıkıntı yaşamaz. Günümüzde haberlerde de gördüğümüz ”İçinde 220 milyon dolar olan Bitcoin cüzdanının şifresini kaybetti: Son iki tahmin hakkı kaldı.” başlığındaki şifreyi unutan adam olmak istemiyorsanız; şifrenizi sağlam bir yerde not tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Bitcoin veya Borsalarda Duyabileceğiniz Terimler;

1- Balinalar;

Kripto para birimi balinası, büyük miktarlarda dijital para birimlerini tutan bireylere ya da kuruluşlara atıfta bulunmak için kullanılacak olan bir terimdir. Bitcoin balinaları, aynı adı paylaştıkları deniz memelileri gibi, yapmış oldukları alım satım hareketleriyle fiyatlarda dalgalanmalara neden olur. Tanınmış Bitcoin balinaları arasında ise en azından bir milyon Bitcoin’e sahibi olduğu düşünülen gizemli yaratıcı Satoshi Nakamoto yer almakta. 

2- Ayı Piyasası;

Ayı kripto para piyasası dendiğinde; yatırımcıların satın almaktansa, satmaya daha meyilli olduğu, ihtiyat ve karamsarlık baskın bir piyasa durumuna atıfta bulunuluyor. İngilizce ’de ‘’bearish market’’ olarak isimlendirilen ayı piyasasının, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi vardır ve yatırımcılar satmaya daha eğilimlidir. Ancak ayı piyasasının, ani fiyat çıkışları sonrasında yaşanan fiyat düzeltmeleri ile karıştırılmaması gerekiyor.

3- Boğa Piyasası

Boğa piyasası, ayı piyasasının tam tersidir. Genellikle yatırımcı güveninin olduğu, iyimser atmosferdeki yükseliş trendidir. Toplama, alım dalgası ve doygunluk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Birinci aşama toplamada; zararda olan, karamsar yatırımcıların sattığı kripto paralar, piyasanın döneceğini düşünen diğer yatırımcılar tarafından ucuz fiyattan toplanır. Henüz piyasaya yükseliş trendi hakim değildir ve talep azdır. İkinci aşama alım dalgasında, piyasada bulunan alım talebinin arttığı artık net bir biçimde fark edilmeye başlar ve yeni yatırımcıların da alım yapmasıyla işlem hacimleri artar. Fiyatlar taleple birlikte yükselişe geçer. Son aşama doygunluk ise, hacim artışı ile birlikte piyasanın doygunluğa eriştiği ve alım talebinin artık azaldığı aşamadır. Bu da boğa piyasasının sonuna denk gelir. Boğa piyasasının bitmesi ile düşüş trendinin veya bir fiyat düzeltmesinin başlaması olasıdır.

5 thoughts on “Bitcoin Nedir?”

Comments are closed.