Sitemizde ‘Kirli Tarih’ adlı yeni bir seriye başlıyoruz. Bu serimizde insanlığın geçmişte yapmış olduğu unutulmak istenen olayları, soykırımları, savaşları vs. ele alacağız. Bu serinin ilk yazısında ABD’nin Kızılderililer üzerinde yapmış olduğu soykırımı anlatacağız.

   Her şey Kristof Kolomb’un Amerika’ya gelişi ile başlamıştı. Yeni sömürge ve maden arayışında olan Avrupa bu kez bugün ABD dediğimiz coğrafyanın gerçek sahipleri olan Kızılderili insanlar ile tanıştı. Kızılderililer ile ilk kez tanışan Kolomb seyir defterine onların ne kadar elinin açık olduğunu, misafirperver olduğunu, düşmanlık duygusunun olmadığını ve çok tatlı dilli insanlar olduğunu yazmakta. Kolomb Kızılderililerin bu özelliklerini zayıflık olarak görmüş olacak ki seyir defterinin devamına şöyle yazmaktaydı; “Elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğimizi yaptırabiliriz.” Gözlerinde altın külçeleri beliren sömürgeciler Kızılderilileri sadece boyunduruk altına almakla kalmadı eşi benzeri görülmemiş bir soykırım yaptılar. Nazi Almanya’sının Ermeniler üzerinde yapmış olduğu eziyetlerin kat kat fazlasını yaparak ABD keşfinden 1890 yılına kadar geçen süreçte yaklaşık 70 milyondan fazla Kızılderili halkını katlettiler. Hatta o kadar çok gözleri dönmüşlerdi ki bir dönem devlet politikası olarak her bir Kızılderili başı için 5 dolar gibi bir fiyat biçtiler. Yazılan eserlerde o dönem ABD resmi binalarının deposunun ağzına kadar Kızılderili başı dolu olduğu yazmakta. Kolomb’un ikinci seferinde yanında bulunan İspanyol yazar Bartolome de Las Casas’ın yazmış olduğu eserde yapılan zulmü şöyle açıklıyor “Sırf eğlence olsun diye, kadın erkek demeden yerli halkın ellerini, burunlarını ve kulaklarını kesip kopardıklarını ve bunun bölgenin değişik yerlerinde defalarca tekrarlandığını kendi gözlerimle gördüm. Memeden kesilmemiş bebekleri annelerinin göğsünden alarak onları en uzağa fırlatma konusunda birbirleriyle yarıştılar.

Biyolojik Silah

Akla hayale gelebilecek tüm işkenceleri yapan bu sömürgeciler insanlık suçu sayılan biyolojik silahı Kızılderililer üzerinde kullandı. Yurtlarından ettikleri Kızılderililere yardım adı altında battaniye diye yolladıkları paçavralarda çiçek mikrobu bulunmaktaydı. Bu iğrenç saldırısı sonrası binlerce insan hastalanıp öldü.

Kısırlaştırma

Kızılderililerin soyunu tüketmek için uygulamış oldukları bir diğer işkence de kısırlaştırma. Günümüzde yaşayan birçok Kızılderili insan hâlâ geçmişte yapılan bu işkence yüzünden çocuk sahibi olamıyor.  Günümüzde yaşayan bir Kızılderili olan Jean Whitehorse sitemini şu sözleri ile dile getirmekte;

Doğmamış çocuklarımı benden aldılar. Şimdi genç çocuklu aileler görünce, benim olmayan çocuklarımı düşünüyorum.

Jean Whitehorse