Bir çoğumuz, yakın zamanda Instagram’ın “Öküz Yılı” hikayelerini gördük ve nedir bu Öküz Yılı? Dedik.  Aramızda bilenler kadar bilmeyenlerin de bir o kadar fazla olduğu bu Öküz Yılının geçtiği 12 Hayvanlı Çin Takvimi neymiş? Gelin beraber inceleyelim.

Nedir Bu Çin Takvimi?

Çinlilerin yerleşmiş kültürlerinden biri olan bu takvimdeki 12 hayvanın hepsinin bir Dünyevi dalı vardır ve her dal bir burcu temsil etmektedir. Anlayacağınız bu takvimde, bizim bildiğimizin aksine burçlar aylara göre değil, doğduğunuz yıla göre belirlenmekte. Daha sonralarda Çinli gökbilimciler, takvimden esinle olsa gerek Jüpiter’in yörüngesini takip etmek amacıyla önce göksel daireyi 12 bölüme ayırdılar. Sonra ise bu 12 bölüm, 12 yıla yuvarlandı.

Günümüzde ise bu “Dünyevi Dallar” Çin Takviminin güncel versiyonunda ve Taoizm’in “Göksel Kökler” inde kullanılmaktadır.

Hayvanlar Neye Göre Seçildi ve Sıralandı?

Hikâyeye göre, çok uzun zaman önce, Yeşim İmparatorun doğum günüydü fakat o zamana kadar kimse yılları saymadığı için İmparator kaç yaşında olduğunu bilemiyordu. Bunun üzerine İmparator hem kaç yaşında olduğunu öğrenmek hem de yılları hesaplayabilmek için bir yöntem bulmaya karar verdi. Bu yönteme göre, hayvanların katılacağı bir yarışma düzenlenecek ve kazanan ilk 12 hayvanın adı yıllara verilecekti.

Yarış günü geldiğinde neredeyse bütün hayvanlar oradaydı ve sessiz bir şekilde yarışın kurallarını dinliyorlardı. İmparator, yarışın nehir boyunca yapılacağını ve nehiri geçmeyi başaran hayvanların adlarının sırasıyla yıllara verileceğini buyurdu. İmparatorun konuşmasının ardından çok beklemeden yarış başladı.

Uzun bir koşunun ardından nehire ilk varanlar kedi ve fare oldu ama nehir tahmin ettiklerinden daha derin ve uzundu. Nasıl geçeceklerini düşünürken öküz de nehire ulaşmıştı. Öküzü gören farenin aklına hemen bir fikir gelmişti. “Öküz, bizi nehir boyunca taşır mısın?” Diye sordu. Kibar bir hayvan olan öküz bu teklifi geri çeviremedi ve ikisini de sırtına alıp nehir boyunca taşımaya başladı. Tam bitiş noktasına geldiklerinde fare kediyi nehire ittirdi (Rivayete göre kedi ve farenin düşmanlığı bu olay ile başlamıştır.) ve öküzün kafasından atlayarak yarışı bitiren ilk hayvan oldu. Öküz bu duruma çok sinirlense de İmparatorun ikinci yıla onun adını bahşetmesi yerinde bir teselli olmuştu.

Uzun süre sonra yorgun bir halde kaplan geldi ve üçüncü yıla onun adı verildi. Kaplanın ardından gelen tavşan ise herkesi fazlasıyla şaşırtmıştı. İmparator, “Tavşanlar yüzemez, sen hile yaptın!” Dedi. Bunun üzerine tavşan, “Evet yüzemem, bu yüzden bir kütüğün üstüne zıpladım ve bu sayede kıyıya geldim.” Dedi. Tavşanın zekasından etkilenen İmparator dördüncü yıla tavşanın adını vermekten mutluluk duydu.

Şimdiye kadar gelen hayvanların azmi İmparatoru çok memnun etse de uçabilen ve çok iyi bir yüzücü olan ejderhanın hala gelmemiş olmasına çok şaşırmıştı. İmparator tam bunu düşünürken yerde bir gölge belirdi ve görkemli ejderha süzülerek geldi ve yarışı bitirdi. İmparator ejderhaya, “Nerede kaldın? Ben senin ilk gelmeni bekliyordum.” Dedi. Ejderha da “Yağmur yağmasını sağlayacaktım ama kütüğün üzerinde nehiri geçmeye çalışan tavşanı görünce yardımcı olmak için rüzgâr yaratmaya karar verdim.” Dedi. Ejderhanın merhametinden hoşnut olan İmparator, beşinci yıla onun adını bahşetti.

Daha sonralarda uzaklarda at göründü. Sinirli ve ağır bir şekilde gelen atın toynaklarının altından sinsice geçen yılan, altıncı hayvan olmayı başardı. Bunu gören at daha da sinirlendi ve şaha kalkarak yedinci hayvan oldu.

Atın ardından yarışın en tuhaf sahnesi ortaya çıkmıştı. Horoz, bulduğu bir sal üzerinde koyun ve maymun ile hızlı bir şekilde karaya doğru geliyordu. Yarışı bitirdiklerinde aralarındaki yardımlaşmadan memnun olan İmparator; koyunun adını sekizinci, maymunun dokuzuncu ve horozun adını onuncu yıla bahşetti.

Son gelen hayvanların üzerinden oldukça uzun zaman geçmişti. İmparator artık başka hayvanın başaramayacağını düşünüyordu ki köpek göründü. Nehir suyunun çok temiz olduğunu, bu yüzden temizlenmeden geçemediğini söyledi. İmparator, köpeğe güldü ve onun adını on birinci yıla verdi.

Köpekten kısa bir süre sonra domuz göründü ve böylelikle on ikinci yıla domuzun adının verilmesiyle yarış tamamlanmış ve takvim oluşturulmuş oldu.

Hangi Yıl Hangi Hayvana Denk Gelmektedir?

Gelecek ve geçmiş yıllarda hangi yıl hangi hayvana denk gelmiş, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Burçlara Göre İnsanların Sahip Olduğuna İnanılan Özellikler Nelerdir?

Fare

Fare yılında doğan insanların mükemmeliyetçi, çalışkan ve sempatik olacağına inanılır. Aynı zamanda bu insanlar sosyal kişilikler olmalarına rağmen içlerine kapanık olabilirler. Müzik, sanat ve matematik alanlarında doğuştan yetenekli olduklarına inanılır.

Öküz

Hikayedeki gibi kibar olan bu insanlar aynı zamanda dürüst ve güvenilirlerdir. Kendilerine çok güvenirler ve bir iş üzerinde çalışmaya başladıklarında bitirene kadar tüm güçleriyle çabalarlar. El işleri ve sanat alanlarında doğuştan yeteneklidirler. Diğer burçlardan ayrı olarak Çin sembolizminde önemli bir yer tutan Öküz; azim, erdem, çalışkanlık ve dayanıklılığı temsil eder.

Kaplan

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere kaplan insanları; cesur, dinamik ve otoriterdir. Fakat bu burçta cinsiyetçi davranan Çinliler kaplanı erkek tasvir etmişlerdir. Bu yüzden kaplan burcu karınlara güvenilmeyeceğine inanılır.

Tavşan

Çin kültüründe hakkında birçok efsane barındıran tavşan burcunun insanları; sakin, barışçı bir yaşamı severler. Bunun yanında çok kültürlü ve entellektüelleredir. Okumayı ve yeni fikirler üretmeyi severler.

Ejderha

Her zaman gücün sembolü olarak bilinen ejderha, burçlara da aynı olumlu yönüyle geçmiştir. Ejderha burcunun insanları; idealist, kararlı, mükemmeliyetçi ve doğuştan liderdirler.

Yılan

Ejderhanın tamamlayıcısı olan yılan da burç olarak oldukça güzel özelliklere sahiptir. Zeki, çalışkan ve inatçı olan yılan burcu insanlarının analitik zekaya sahip oldukları düşünüldüğü için filozof, bilim adamı veya dedektif gibi saygın kişiliklerden biri olacaklarına inanılır.

At

Çok değişik kişiliğe sahip olan at burcu insanları ya Tiran, devrimci, hırsız olurlar ya da işlerinde çok başarılı olup yükselen, çok para kazanan bir iş adamı olurlar. Doğuştan maceracı ve sabırsız olan bu burcun insanları her şeyden çabuk sıkılırlar, devamlı yenilik isterler.

Koyun

Yin’e en çok sahip olan ve büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bu burcun insanları; güvende hissetmeyi, sevilmeyi ve ihtiyaç duyulmayı isterler. Çekingen yapıda olan bu insanlar tek başına hareket etmeyi sevmezler. Bunun yerine çoğunluğa uymayı tercin ederler.

Maymun

Yine isimden tahmin edebileceğiniz gibi maymun burcu insanlar enerjik, yaratıcı, sempatik ve kıvrak zekalıdırlar. Problemleri çok kolay çözebilirler ve oldukça geniş bilgi birikimleri vardır. Bu kadar özelliğin getirisi olsa gerek bu burcu mensup insanlar yanlarında akıl veren biri olmadığında kendilerini harcayabilirler.

Horoz

Maymunun karşıtı olan horoz burcu, koyunun da sahip olduğu “Yin’i” temsil eder. Neredeyse tüm girişimlerinde başarılı olan horoz burcu insanları aynı zamanda agresif ve sabırsız bir yapıya sahiptirler. Bütün bunların yanında horoz, doğruluğun, açık sözlülüğün ve kaba kuvvetin temsilcisi olarak kabul edilir.

Köpek

İçten, samimi, sadık ve dürüst olan köpek burcu insanları başkalarına yardım etmekten fazlasıyla zevk alırlar. Bunun yanında çalışkan, zeki ve iyi birer dinleyicidirler. Ayrıca Çin Astrolojisinde özel bir yeri bulunan köpek, Aile Evi’nin temsilcilerinden biridir.

Domuz

Burçların sonuncusu olduğundan olsa gerek tamamlayıcılığın simgesi haline gelmiştir. Bu burca mensup insanlar; iyi niyetli, arkadaş canlısı ve çalışkandırlar. Başladıkları bir işi bitirmeden rahat etmezler.

Bu tür yazılar ilginizi çekiyorsa, Şahmeran Efsanesi yazımızı okumanızı tavsiye ederim.